2019. április 30., kedd

0W143 Régi Auguszta szanatóriumi fotó képeslap - Jelenlegi ára: 2 200 Ft

Régi, szép állapotú, fekete-fehér fotográfia, csoportkép, képeslap a debreceni Auguszta Szanatóriumból 1929-ből.
Futott: A lap futott.
Osztott: igen
Bélyeg: van
Pecsét: vanSzélesség: 9 cmMagasság: 14 cmSúly: 0. 003 kg 
A XIX. és a XX. század fordulójára Magyarországon a tuberculosis olyan mértékben szedte áldozatait, hogy a betegséget méltán nevezték morbus hungaricusnak, amely a szegény néprétegek mellett már a polgáriasodó középrétegeket is veszélyeztette. E veszélyt felismerve Korányi Frigyes kezdeményezésére 1901-ben Budakeszin létrehozták az első intézetet, az Erzsébet királyné Szanatóriumot a tüdőtuberculosisban szenvedő betegek elkülönítésére és kezelésére. Néhány évvel később a debreceni polgárság részéről is felmerült az igény, hogy szanatóriumot építtet a szegény sorsú tbc-s betegek számára kiváltképp azért, mert a korabeli Munkásbiztosító Pénztár adatai szerint minden 10. biztosított tbc-s beteg Debrecenben és környékén fordult elő. A szanatórium építéséhez Debrecen szabad királyi város a Nagyerdőn 30 hold földet és 150 ezer korona támogatást adott a József királyi főherceg Szanatórium Egyesület és a Debreceni Kerületi Munkásbiztosító Pénztár kezdeményezésére. Az 1 millió 200 ezer koronába kerülő építkezés Jendrassik Alfréd építész tervei alapján 1909 elején kezdődött el és a kész szanatóriumot, mely Auguszta főhercegnő védnöksége alatt állt és az ő nevét vette fel, 1914 áprilisában adták át rendeltetésének.
A szanatórium első igazgatója dr. Geszti József főorvos volt, aki 1945-ig irányította az intézet munkáját. Az Auguszta Szanatórium átadásának évében kitört az első világháború és a szanatórium épületét 1914 szeptemberében hadi sebesültek részére lefoglalták és az eredetileg 175-re tervezett ágylétszámot 430-ra emelték. A jelentősen megnövelt számú ágyon látták e1 a háború miatt egyre szaporodott tbc-s betegek mellett a keleti front nagyszámú hadi sérültjét is. A háború befejezése után 1921-től indult meg az orvosképzés az 1914-ben létrejött Debreceni Tudományegyetemen azonban a klinikai épületek a háború sújtotta város nehéz gazdasági helyzete miatt nem készültek el időre, így az orvosi kar működéséhez igénybe kellett venni az Auguszta Szanatóriumot és a Városi Kórházat is. Ennek eredményeként a szanatórium egy részét a Belgyógyászati Klinika (igazgató Csiky József), a Sebészeti Klinika (igazgató Hüttl Tivadar) és a Központi Röntgen Intézet (igazgató Elischer Gyula) betegei foglalták el. Az említett klinikák ideiglenes jelleggel kaptak helyet a szanatóriumban, azonban a sebészeti profil mindvégig megmaradt, hiszen a súlyos tuberculosisban szenvedő betegek esetében gyakran jelentkeztek olyan szövődmények, amelyek sebészi beavatkozást igényeltek.
A második világháború után a szanatórium súlyos gazdasági helyzetét az 1946. január 1-jén megtörtént állami kezelésbe vétel oldotta meg. Az ekkor megszűnt Auguszta Szanatórium Állami Tüdőbeteg Gyógyintézet lett, ahol jelentős fejlődés indult el. Az intézet igazgató főorvosa dr. Pongor Ferenc volt, aki már 194 óta vezette az Auguszta Szanatóriumot és további csaknem három évtizeden át állt az intézet élén 1974-es nyugdíjazásáig. 1948-ban az intézeten belül a tüdőműtétek számának növekedése miatt önálló tüdősebészeti osztályt hoztak létre, melyet 1951-ben új sebészeti pavilon megépítése követett. A sebészeti osztály vezetője kezdettől fogva dr. Schnitzler József volt, aki a csont- és ízületi tuberculosis újszerű műtéti megoldásáért 1951-ben Kossuth-díjat kapott. A tüdő- és mellkas sebészeti részleg mellett új profilok is kialakultak, mint például a bronchológiai osztály (Mészáros György docens itt végzett az országban elsőként altatásos hörgőtükrözést), szemészeti tbc-s osztály, légzés. - és keringésfunkciós osztály, valamint bakteriológiai és citológiai laboratórium.
 
Forrás: debkard. hu
Termékeim között több képeslap található, kérem tekintse meg őket ide kattintva! Termékeim között több fotográfia található, kérem tekintse meg őket ide kattintva!
A termékről további nagy felbontású képek!
ÁRUIM ZÖME ANTIK ÉS RÉGI TÁRGYAKBÓL ÁLL.
SZEMÉLYES ÁTVÉTELI LEHETŐSÉG BUDAPESTEN (IX. ) ILLETVE SZEGEDEN!
 
Szállítás
Termékeinket az MPL futárszolgálattal küldjük! Terjedelmes tárgyaink szállításában külön díjazás mellett tudunk segíteni! Szállítási módok az alábbiak szerint alakulnak
 
Személyes átvétel Budapest IX.
 
 
Személyes átvétel Szeged
 
 
MPL csomag előre utalással
 
 
MPL csomag utánvét
 
 
Fizetés
A vételár és szállítási költség kiegyenlítésére az alábbi lehetőségeket biztosítjuk
 
Személyes átvételkor készpénzben
 
 
Banki átutalás
 
 
Utánvét
 
 
Paypal (MasterCard, Visa)
 
 
Szállítási, átvételi idő
A termék vásárlását követően a szállítási, kézhez vételi idő az alábbiak szerint alakul belföldön
 
Személyes átvétel
1-5 munkanap
 
 
MPL csomag előre utalással
2-3 munkanap
 
 
MPL csomag utánvét
1-3 munkanap
 
( képes lap képeslap levelezőlap levelező lap klinika szanatórium kórház tbc )

Jelenlegi ára: 2 200 Ft
Az aukció vége: 2019-05-03 19:28 .

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése

Beliebte Posts